pondělí 12. března 2012

Spinner card

Didi tentokrát vyhlásila na březen téma "Cirkus"...
…téma, které znám jen z doslechu, z obrázků, z filmů. Cirkus nemám ráda, neuznávám ho. Debatu proč a jestli je to správné nechám na někdy jindy. Tentokrát je to zkrátka jen téma, které jsem se rozhodla zpracovat v papíru.
Cirkus - to je spousta barev, smích, překvapení, obdiv, trocha strachu…a hlavně POHYB! To je ono!
Když jsem přemýšlela, jaký vyberu motiv, barevnou paletu, čím tohle téma ozvláštním, vycházelo mi z toho jen jedno jediné důležité rozhodnutí: musí v tom být pohyb! Proto jsem se rozhodla pro tzv. "spinner card" – přání s pohyblivým, točícím se prvkem.

Tentokrát samotný postup nafocený nemám, není to nic složitého. Důležité je nalepit na základ barevné pozadí pomocí pěnových polštářků tak, aby vznikla mezi dvěma papíry mezera, v níž se bude vyříznutým žlábkem pohybovat dvojice mincí spojená pěnovým polštářkem (jedná se o sendvič mince + pěnový polštářek + mince + pěnový polštářek + papírové kolečko, které je viditelné z lícové strany přání a je rozměrově větší než mince, aby ji překrylo). Zajímavý moment tkví v tom, že nakláněním přání ze strany na stranu dosáhneme točivého pohybu.


Na světlejší variantu přání jsem použila bílý základ podlouhlého přání. Na jiný bílý papír jsem pomocí Archival inkoustu (odstín Coffee) dvakrát otiskla razítko od Stampers Anonymous "Circus Freak". Jednou na levou stranu obdélníku zhruba o 1 cm menšího než je základ přání, podruhé na zbytek čtvrtky – potřebovala jsem pomocí 2" raznice (5 cm) vyseknout kruh s motivem artisty s činkou. Jemně jsem ho od okrajů napatinovala pomocí aplikátoru distress inkoustem (odstín Weathered Wood) a modrý a hnědý odstín obstaraly akvarelové pastelky rozmyté vodním štětcem. Tytéž barvy jsem použila ještě na dokolorování celého obrázku a přidala jsem ještě červenou na klaunské nosy.
Oba zmíněné inkousty jsem použila ještě jednou, tentokrát na Ketina razítka textu ("Vše nejlepší") a ukazujících rukou (obě ruce jsem po dobarvení ještě vystřihla a pěnovými polštářky přilepila na podklad).
A pak už stačilo jen zkompletovat pohyblivou část – doprostřed rubové strany kruhového výseku jsem nalepila pěnový polštářek, na něj jednokorunovou minci, do jejího středu další polštářek a na tento „polotovar“ jsem lícem dolů položila obdélník s motivem razítka, v němž jsem předtím skalpelem vyřízla podélnou drážku. Pak už jen stačilo na pěnový polštářek dolepit druhou korunovou minci, celý papír pomocí několika (mnoha :D) pěnových polštářků nalepit na základ přání a … otestovat ho!


Protože bílý podklad se mi ale zdál příliš světlý, vzala jsem ještě do ruky kraft základ od Papermanie a hledala, jaké motivy by vyhovovaly tématu cirkusu…už to mám! Tim Holtz má přece perfektní sadu Idea-logy! Jasně! Ze sady Retro Grunge jsem použila paprsčitý papír v zelených tónech na podklad a načervenalý na kolečko, karta s motivem slona na podstavci je samolepka ze série Salvage Stickers Lost & Found a písmenka z další jeho série samolepek Crowded Attic. Všechny jednotlivé papírové části jsou podlepeny černým kartonem, písmenka jsou "zavěšena" na lněném provázku a přilepena k podkladu pomocí pěnových polštářků a v horní části jsou opět použity Ketiny "ukazující ruce".

A teď už jen pár mých postřehů, které by vám mohly být užitečné:
 • Tohle přání se dá použít s úspěchem na širokou škálu příležitostí – točit se totiž může leccos a pohyb jakékoliv přání zajímavě ozvláštní. Napadají mě třeba dětské motivy míče či motýla, sportovní tenisový, golfový, fotbalový míč, zvířecí téma opice nebo kočky či třeba motiv šikovné gymnastky "metající" jednu hvězdu za druhou…a jistě vymyslíte spoustu dalších.
 • Nezapomeňte si také pohlídat výšku pěnových polštářků – je třeba, aby vznikla dostatečně prostorná mezera pro pohyb mince.
 • Nelekejte se, pokud se „spinner“ nebude točit hned napoprvé – musí se "oběhat". Pár pohybů vpravo a vlevo a ono to půjde, věřte mi :D. Hodně štěstí při sestavování tohoto hravého přání a pochlubte se, jak se vám povedlo!

MATERIÁL A POMŮCKY:


3 komentáře:

 1. Máš to tedy opravdu vymakané. Mně se to líbí moc. Tohle přání má "duši". Není to jen papír na papír, ale žije. A to bílé je úžasné.

  OdpovědětVymazat
 2. Hallo Petra. Dnes jsem nahodou objevila Vas blog. Vase "Spinner Cards", jsou velice pekne a originalni. Very pretty.

  Radka,California

  OdpovědětVymazat
 3. Markéto, díky - docela jsem se tohohle tématu obávala, ale nakonec mě to bavilo. ;)

  Radka, thanks a lot, I´m glad you like it.

  OdpovědětVymazat