sobota 19. května 2012

Tajemná kráska

Leonardo da Vinci je mou tajnou láskou. Obdivuji, kolik toho dokázal. Obdivuji jeho mnohostrannost, nadání, genialitu, odvahu jít proti proudu… Ráda studuji jeho obrazy, přeložené části deníků, baví mě prohlížet jeho precizní náčrty vynálezů.
Pro mnohé je symbolem da Vinciho tvorby Mona Lisa – portrét Lisy del Giocondo, ženy s tajuplným úsměvem. Během práce na tomto obrazu použil Leonardo geniální techniku sfumata (fumo = kouř) – jedná se o překrývání lazurových, průsvitných vrstev barev. Ve výsledku se tedy všechny vrstvy „sčítají“ a tvoří překvapivý celek.
Jak tohle všechno souvisí se scrapem? ;) Inu…ono všechno souvisí se vším! :-)

Květnovým tématem challenge u Didi je "Žena – věčná inspirace". Okamžitě mě napadla Leonardova Mona Lisa. Nedávno jsem si udělala velikou radost a pořídila jsem své sbírce razítek přírůstek: "Mona´s Sketchbook" od Stampers Anonymus. Právě onen světoznámý portrét je hlavním motivem.
A pak už to šlo ráz na ráz. Po vzoru Leonardova sfumata jsem se pokusila klást na sebe co nejlehčí možné vrstvy barev, většinu z nich tón v tónu… Moc mě ta práce bavila. Základ tvoří velká visačka z šablony Tima Holtze (původně to měl být soutěžní příspěvek na libereckém víkendu… ale nějak nepřicházela inspirace, takže jsem ji jen polepila papírem v tyrkysových odstínech a nechala rozpracovanou…).
Okraje jsou patinované mou oblíbenou barvou z řady distress inkoustů, odstínem Broken China. Pak přišla na řadu krejčovská panna natištěná černým StazOnem. Ze stejné sady je i nápis psaný lehoučkým, elegantním rukopisem.Další vrstva, další otisk (tentokrát onen opěvovaný portrét) je vyvedený pigmentovým inkoustem Adirondack v odstínu Stream.
Po obvodu visačky jsem použila světlounký distress inkoust Weathered Wood a dodala jím jemný steampunkový nádech pomocí otisků Hero Arts razítka Watch Gears.
Tyrkysová je jednou z barev snoubících se se steampunkem (po černé, rudé a všech "kovových" barvách) a proto se objevuje i na stuhové růžičce na korzetu krejčovské panny a krajkové sukni (mimochodem: právě krajka je materiálovou podmínkou květnového tématu).
Jemné a ladné detaily květiny a krajky v pravém dolním rohu jsou vyváženy levým horním rohem: dva chipboardové výřezy od Kety  jsou obarveny již zmíněným inkoustem barvy Stream, přilepeny osvědčeným lepidlem Diamond Glaze a opatřeny vrstvou Crackle Accents. Doprostřed korunky jsem vlepila černou patentku.
Vše jsem doplnila bohatým střapcem stužek v ladících barvách, které jsem zavázala do otvoru v horní části visačky. Hotovo. Tohle mě vážně bavilo...1 komentář: