sobota 30. března 2013

...a znovu Fimo...


Použití Fima je pro mě jednou z možností, jak dostat na své projekty třetí rozměr, který mám tak ráda.

Postup při výrobě přání, na němž je hlavní ozdobou fragment s reliéfem písma je jednoduchý – pojďme jej společně vyzkoušet. Potřebovat budeme kromě běžných potřeb na výrobu přání (základ přání 13,5 x 13,5 cm, barevný karton, designový papír, řezačku nebo pravítko a řezák či nůžky, bordurovou raznici a lepidlo či oboustrannou lepící pásku) ještě pomůcky na výrobu a připevnění ozdoby – Fimo, razítko, inkoust, kleště Big Bite Crop-A-Dille a svorky.Z Fima vytvoříme kuličku, kterou dlaní zploštíme zhruba na požadovaný rozměr a tvar. Razítkovací barvu naneseme na razítko připevněné na akrylovém bloku a otiskneme rovnoměrně do hmoty. Opatrně hmotu sloupneme z razítka, umístíme na pečící papír a vytvrdíme v troubě přesně podle návodu výrobce (pečeme 30 minut při 11°C).
(Pár postřehů – namísto Fima můžete použít Fimo Soft, Pardo, Sculpey …výsledek bude takřka totožný. Inkousty jsou vhodnější pigmentové, protože barva pomaleji zasychá a napomáhá tím „odlepování“ hmoty od razítka. Klidně experimentujte s kombinacemi barev inkoustů a motivy razítek, možností je bezpočet.)

Zatímco se Fimo peče v troubě, připravte si papírový základ přání. Já jsem použila neutrální bílý, protože jsem měla v úmyslu využít krásný papír z řady Paddington od 7gypsies, který kombinuje černou, bílou a indigovou barvu. Logicky tedy dalšími doplňkovými byly právě tyto dvě – indigová na podklad a černá na ozdobné, raznicí Looped Fringe od Xcut vytvořené bordury. Vzorovaný papír jsem uřízla do požadovaných rozměrů 10 x 12,5 cm, opatinovala okraje, z obou stran nalepila oboustrannou lepící páskou černé bordury a podlepila čtvercem indigového kartonu o rozměrech 13 x 13 cm.Mezitím je Fimo upečeno a jakmile vychladne, můžeme kleštěmi vyrazit ve vhodném místě dírky pro svorky – nemusíte se bát, hmota je sice vytvrzená, ale stále relativně pružná, takže nepraskne (samozřejmě je možné udělat dírky již před pečením). Možností postupu je několik, já jsem lepícími tečkami (přizpůsobí se snadno případným nerovnostem zadní strany Fima) připevnila ozdobu do středu papíru, proděravěla současně Fimo i všechny vrstvy barevných papírů a vetkla svorky. To vše jsem pak oboustrannou lepící páskou přilepila na základ přání a bylo hotovo.Samozřejmě můžete požít cokoliv na dozdobení – nápis, provázek, papírový výsek… Já jsem chtěla, aby fragment s písmem „hrál hlavní roli“, takže jsem jej umístila do středu a jen doladila krásným vzorem papíru.  

Doufám, že tento jednoduchý, ale zajímavý postup vyzkoušíte, bude vás bavit a těším se na vaše, jistě zajímavé, nápady, jak jej využít. J

2 komentáře:

  1. You have some beautiful work! I really want to try this idea! Thank you for visiting my blog :)

    OdpovědětVymazat