neděle 25. srpna 2013

Pod Kletí, za Kletí...

Poslední víkend před mým nástupem do práce jsme strávili společně v Holubově, v malé chatě u potoka, kde všechny výdobytky civilizace dostávají na frak. Nejlepší hrou je stavění hrází v potoce, při snídani v prosklené verandě dřevěnky můžete sledovat veverku ve větvích lísky a na louce u polní cesty skotačí houf letošních telat - taková telecí mateřská školka. :)

Jezdíme na stejné místo alespoň jednou za rok. Máme to tam rádi. Pro pitnou vodu rádi seběhneme z kopce ke studánce a pro čerstvé pečivo zas do kopce, do vsi. Po pár krocích nad chatu se nám otvírá krásný výhled na nejvyšší horu Blanského lesa - na Kleť. Ani nevím, kolkrát už jsme vyšli nebo lanovkou vyjeli na vrchol...pořád nás to baví.
Letos jsme nemohli vynechat - kluci si do nadmořské výšky 1084 metrů vyšlápli pěšky, holky ;) jely jedosedačkovou lanovkou. Dolní stanice je v Krásetíně a touhle trasou přepravuje výhleduchtivé turisty už od roku 1961.
Na vrcholu vás čeká překrásná novogotická rozhledna postavená knížetem Josefem Janem Nepomukem ze Schwarzenberku v roce 1822 (proto se jí také říká Josefova věž). Je to nejstarší kamenná rozhledna v Čechách a při dobré viditelnosti se z jejího ochozu pokocháte pohledem na rakouské Alpy.
Při patě rozhledny přibyla v roce 1925 tzv. Terezina chata pojmenovaná po své patronce, kněžně Terezii ze Schwarzenberku. Dnes ze zde můžete nejen výborně najíst, ale i ubytovat.

(Zdroj: Google)

Pokud se na Kleť někdy vypravíte, rozhodně si nenechte ujít ani návštěvu hvězdárny a planetária v těsném sousedství obou zmiňovaných staveb. Jedná se o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách (1070 m. n. m.) a v hledání, objevování a sledování planetek a komet patří mezi světové špičky. V červenci tohoto roku objevili jubilejní planetku s neuvěřitelným pořadovým číslem 1000 (ano, čtete dobře, jeden tisíc!) a pojmenovali ji hrdě Boiohaemum.

Ale obraťme své zraky zase k zemi, na níž stojíme - dříve nebo později bude zas třeba sestoupit z kopce dolů... Buď sjedete lanovkou, také můžete jednoduše sejít (na výběr máte několik tras) nebo zvolíte adrenalinový sport: koloběžku. Zní to šíleně? Možná... Ovšem právě tenhle způsob dopravy z kopce zvolili minulé léto moje děti spolu s mými rodiči (podotýkám, že maminka i tatínek jsou již v důchodu!) a moc se jim to líbilo... Jistě chápete, že ve světle těchto událostí jsem se nemohla nechat zahanbit a musela jsem to vyzkoušet také! Nahoře na kopci vám půjčí kolobrndu, pokud nemáte svou, tak i přilbu, případně ciklistické rukavice, vybaví vás mapou a...tradáááá! Můžete svištět. :)
Pokud vás to láká, mohu jen doporučit - zde najdete informace, fotky i krátké video.
Sice bych nikdy neřekla, že se budu prohánět po kopcích na koloběžce, ale jsem za ten zážitek ráda. :)

Tak schválně: kolik z vás si v dospělosti sjelo aspoň jednou na koloběžce? ;)
Mějte fajn večer! :)

3 komentáře:

  1. Zní to skvěle! Určitě to byl prima víkend. A na koloběžce jsem ještě takhle nejela :-)

    OdpovědětVymazat
  2. :-) já dostala koloběžku letos na narozeniny... a léto vesele drandíme cyklostesku, nákupy...ale i jen tak prostě do města. Je to skvělý dopravní prostředek. Letošní léto rozhodně číslo jedna :-) kolo letos pokulhává vzadu. Takže ti úplně rozumím. Mimochodem i Pustevny se dají sjet na koloběžce.

    OdpovědětVymazat
  3. Díky, holky. :) Bylo to fajn. Doporučuju! ;)

    OdpovědětVymazat