sobota 16. srpna 2014

Dámská jízda

Slíbila jsem vám, že věnuji samostatny blog jednomu dnu z naší ,,dámské jízdy u Kukače" - dnu, kdy jsme se vydaly na malý výlet do nedaleké Soběslavi. Pozvu vás na prohlídku náměstí prostřednictvím kamery...

http://www.istudio.cz/sobeslav/index.html

Je to městečko s poměrně bohatou minulostí a rozhodně stojí za návštěvu. Z mnoha zajímavých míst jsem se rozhodla Lence a Olze ukázat dvě:
Prvním zastavením byla architektonicky ojedinělá nová městská knihovna - je to odvážná stavba, při jejíž realizaci architekt Ing. Jaromír Kročák použil velice moderní materiály (kov, sklo a pohledový beton) v útrobách starého gotického paláce. Palác je součástí soběslavského hradu a již za dob svého života jeho tehdejší majitel a vládce, slavný Petr Vok z Rožmberka, plánoval právě zde umístit bohatou rožmerskou sbírku knih a dalších písemností čítající přes 11.000 svazků, což zanesl i ve své závěti. V minulosti se to nepodařilo, nicméně 400 let po vladařově smrti město jeho přání splnilo. Prohlédnout si zdařilé fotografie přímo na stránkách knihovny můžete zde.

Dalším cílem naší návštěvy byla Rolnička - je to centrum poskytující především sociální služby dětem a dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením a je s životem města významně spjato. Naše kroky zamířily nejprve do chráněných dílen - měly jsme možnost si je v klidu soukromě prohlédnout, na cokoliv se zeptat, všichni byli nesmírně ochotní, milí a vysvětlili nám svou práci.
V textilní, keramické a dřevozpracující dílně čas přestal existovat a posezení na zahradě při mojitu (nealkoholickém - musela jsem  nás ještě zase odvézt zpátky ;)...) bylo příjemným prodloužením slunného odpoledne...Více fotografií vám nenabídnu (nefotila jsem), ale možná nějaké objevíte na blozích Olgy nebo Lenky... :)
Díky holkám za příjemně strávený den a vám, čtenářům, za trpělivost.
Přeji všem pěkný konec léta.

 

1 komentář:

  1. Muselo to být příjemné tvořivé setkání...krásné kousky tam vznikly.
    Ta Vaše knihovna je úžasná.

    OdpovědětVymazat