středa 29. října 2014

Bloky tak trochu mechanické

Technické, mechanické věci vonící šrouby a matkami, nýtováním nebo ozubenými kolečky mám ráda. Proto jsem si během běžného pracovního shonu našla čas na vytvoření takových desek k blokům. Práce je to zdlouhavá, ale skoro terapeutická. :)
Na základě četných dotazů z mnoha stran se pokusím popsat, co všechno na takovou práci používám. Snad na nic nezapomenu... :)

Nejdříve je třeba připravit různé ,,plechové" díly, ,,pásovinu", ,,kovové záplaty"...všechno z kartonu. V tomto případě nedám dopustit na pořádnou pákovou řezačku, děrovací kleště a kvalitní nůžky.
Složitější díly - ozubená kolečka, tvarované rámečky nebo imitaci kování zvládám opět z kartonu, ale tentokrát pomocí Big Shotu a vyřezávacích šablon.
A nejmenší dílky, ty drobné? To jsou buď kovové komponenty (jak bižuterní, tak klasické - např. hodinková kolečka) nebo si je vyrábím z odlehčené modelovací hmoty (např. Sculpey) - není těžká, dá se výborně lepit a s úspěchem barvit. (Na vysvětlenou: formy dělám ze Siligumu podle opravdových šroubků, nýtů a matiček.)
Neméně důležité jsou i hotové kartonové výseky písmenek a nalepovací kamínky a perličky.

Všechny díly a dílky si pak připravím na stole a nastává radostné období zkoušení, rovnání a vrstvení... Často trvá dost dlouho, než jsem s výsledkem spokojená a začnu lepit, jindy je to dílo okamžiku. Po nalepení (nedám dopustit na Herkules) odkládám desky stranou a nechávám minimálně 24 hodin zaschnout.

Po zaschnutí celý povrch překryji vrstvou Gessa a opět nastává fáze schnutí - tentokrát mnohem kratší, několik hodin stačí. Obvykle je třeba přidat po zaschnutí další vrstvu. Gesso je možné nanášet buď v základní bílé (popř. černé) barvě nebo jej můžete už v této fázi barevně tónovat, ideálně tekutými barvami (doporučuji pořádně promíchat!).

Základ je hotov, usušen...hurá, jdeme barvit a tónovat! Záleží na každém, jaká média upřednostňuje - já ráda kombinuji: spreje s akrylovými barvami, metalickými pastami, akvarelovými voskovými pastely, kuličkovými fixy...a nesmím zapomenout na razítka a propisot! Je toho spousta... :)

Výsledkem je pak titulní strana bloku - nevšední, originální, trojrozměrně zdobená. Každý takový blok je originál, stejný nikdo nikdy mít nebude - na to vám s čistým svědomím přísahám! :)

Jak takový blok vypadá? Tenhle má tyrkysový nádech...
...a tenhle přidal k bronzovému lesku fialové tóny.
A tyhle mají svou premiéru ještě před sebou, tak jen malé nahlédnutí... :)

Přeji všem hodně radosti papírem a ozubenými kolečky! ;)

8 komentářů:

 1. Dokonalé :-D
  Danas

  OdpovědětVymazat
 2. Skvělé nahlédnutí do tvé mechanické kuchyně...díky

  OdpovědětVymazat
 3. Nádhera!!! Díky za prozrazení výrobního tajemství. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaképak tajemství, Mileno :) ... nemám problém se s kýmkoliv podělit o základní postup. Kompozici a barvu, detail a konečnou úpravu musí stejně každý řešit sám za sebe.

   Vymazat
 4. to je nadhera! Kdyz ja bych asi nemohla cekat az to uschne abych to pak dodelala, a 2x dokonce! :D Takove dilka o to vic obdivuju. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, Katko, kdyby dvakrát... :) Těch vrstev je mnohem víc - pokud potřebuješ dosáhnout prosvítání lazur nebo jednotlivé vrsty pak zase tu a tam zbrousit, tak musíš krok ,,schnutí" vydržet mnohokrát...ale stojí to za to! ;) Děkuji za milá slova....a nevěřím, že to nezkusíš! Pak se pochlub! ;)

   Vymazat