sobota 3. září 2016

Kohoutí kříže

Znáte ten termín?
Já jsem ho před pár dny slyšela poprvé v životě. Na naší pravidelné sešlosti party z VŠ, tentokrát kousek od Vimperka. Jely (samé ženy) jsme tam na dva dny - první den jsme si užily rekapitulace co/kde/kdy a jak...zkrátka jsme dost značnou část dne prokecaly u dobrého jídla  a pití. ;)
Večer se nádherně vydařil na koncertě Spirituál Kvintetu na vimperském zámku.

A teď k tématu dnešního blogu: druhý den ráno jsme vyrazily na krátkou pěší trasu prohlédnout raritu tohoto kraje - tzv. kohoutí kříže. V celých Čechách jsou prý jen na třech místech, my jsme se vydaly obhlédnout dva - do Nicova a Úbislavi.

Vypůjčím si definici, vysvětlení a popis z této stránky:
Kohoutí kříže dostaly svůj český název podle kohouta, který zakokrhal poté, co apoštol Petr třikrát zapřel Krista.
Kohoutí kříže (něm. Hohnakreiz) se znázorněním Kristova umučení byly rozšířené v 18. a 19. století v Bavorsku. Takový Kohoutí kříž je běžný dvouramenný kříž s umučeným Kristem. Na jeho vrcholu bývá umístěn kohout, pod ním hodiny a na ramenech kříže je rozmístěna spousta nástrojů.
Výstižnějším názvem pro kohoutí kříže je latinský název Arma Christi - česky nástroje Kristovy. Zobrazení nástrojů Kristova umučení doprovází křesťanskou ikonografii prokazatelně od 9. st. jak dokládá Utrechtský žaltář z r. 830.
Základními atributy jsou kříž, trnová koruna, kterou byl korunován na krále Židů, sloup, u kterého byl Kristus bičován, bič, kopí, hřeby a rouška, kterou Kristovi podala sv. Veronika. Kromě těchto může být přidána až dvacítka  dalších – např. kalich připomínající Poslední večeři  Páně, kladivo k zatlučení hřebů, pytel s třiceti stříbrnými, za které Jidáš Krista zradil, řetězy, kterými byl Kristus spoután,  ruka, která udeřila Krista do tváře, žebřík, který byl použit k sundání mrtvého těla.

Na Šumavě (potažmo v celých Čechách) je možné vidět kohoutí kříže  u obce Nicov, v Úbislavi  nedaleko Stach a v Kašperských Horách.
Do r. 1890 stál nad Nicovem kohoutí kříž dřevěný. Kolem roku 1890 byl místo něj postaven kříž z tepaného železa a plechu. Zbožný kovář z Nicova jménem Johann Klement, pojal plán věnovat svému domovu něco jako zbožný dar. Zhotovil metr vysoký kříž,  prý podle předlohy, kterou kdysi spatřil "auf der Walz" (na tovaryšských toulkach). Ten byl v šedesátých letech minulého století poškozen vandaly a proto přenesen do muzea v Kašperských Horách a dnes je umístěn u východní stěny kostela s. Markéty v Kašperských Horách. Dnešní kříž u Nicova je kopií z r. 2005.
Kohoutí kříž v Úbislavi převezl z Bavorska na své náklady v 19. st. zdejší rolník a povozník František Šťoural  nechal jej opravit a postavit u mostku přes potok.


Přehled nástrojů Kristova umučení : hřeby - čtyři nebo tři bič (důtky, flagellum) použitý pro bičování Krista při korunování trním nebo při cestě na Golgotu kopí - kopí, jímž byl Kristovi proboden bok, aby se zjistilo, zda je mrtvý (Jan 19:34) kostky - symbol losování o Kristův oděv (Marek 15:24) roucho - královské purpurové roucho, navlečené Kristovi na posměch (Marek 15:17) nebo jeho "suknice nesešívaná", o niž vojáci metali los třtina, kterou Krista bili po hlavě (Marek 15:19) trnová koruna nasazená na posměch při bičování (Marek 15:17) kámen házený na Krista během cesty na Golgotu pochodně, které používali vojáci při cestě do Getsemanské zahrady kříž - na kterém Kristus skonal, nebo také tři kříže (Kristův, Dismasův = lotra po pravici, kříž lotra po levici nápis na kříži - INRI (Jan 19:19) meč - jímž Petr uťal ucho veleknězovu služebníkovi v Getsemanské zahradě (Matouš 26:51), nebo také meč římských vojáků zatýkajících Krista ucho uťaté veleknězovu služebníkovi tyč s houbou - houba namočená do octa byla Kristovi na tyči podána k ústům, když visel na kříži (Jan 19:29) kohout, který zakokrhal, když Petr zapřel Krista (Matouš 26:75) džbán, jenž použil Pilát, aby si umyl ruce, když Krista odsoudil na smrt (Matouš 27:24) kleště jimiž byly vytaženy hřeby při snímání Kristova těla z kříže kladivo, kterým zatloukali hřeby třicet stříbrných mincí, které dostal Jidáš za to, že Krista zradil (Matouš 26:15) kalich použitý Kristem při poslední večeři (svatý grál) svítilny které vojáci drželi při zatýkání Krista Pilátova tvář
Kaifášova tvář
tvář vojáka plivajícího na Krista řetězy nebo provazy jimiž byl Kristus spoután ruka která Krista udeřila do tváře Veroničina rouška, na níž zůstal obraz Kristovy ztrýzněné tváře slunce a měsíc, které se zatměly při Kristově smrti žebřík s jehož pomocí bylo Kristovo tělo sňato z kříže nádoby na masti, jimiž ženy pomazaly Kristovo tělo plátno, do nějž bylo Kristovo tělo zabaleno lebka u paty kříže je narážkou na starokřesťanskou legendu, podle níž byl Kristův kříž postaven nad hrobem Adamovým a Kristova kve stekla na Adamovu lebku

Nejprve tedy Nicov...
...a pak Úbislav:I s krásnou pavučinou - ani jsem nečekala, že za slunečného počasí  bude tak dobře vidět. :)


Jsem zas o něco chytřejší... a co vy, znali jste tuhle šumavskou zvláštnost?

1 komentář:

  1. Tak to neznám a že od Šumavy bydlím kousek, z okna pracovny na ni krásně vidím. Kašperky jsou od nás také kousek, ale Kohoutí kříž jsem tam neviděla. Asi nejspíš proto, že jsem ho nehledala. Takže bezva tip na příští prázdniny.

    OdpovědětVymazat