pondělí 8. května 2017

Kytky? No jo...kytky...

Když mi kamarádka před časem nadšeně líčila kytky z foarmiranu, pochválila jsem jí je (opravdu se jí povedly), ale nijak mě to netáhlo to zkusit taky. Nejsem kytková... ;) Na druhou stranu jsem ale přeci jen přemýšlela o materiálu, který se střihá, vysekává raznicemi nebo šablonami, zahřívá, tvaruje, barví...technicky to vypadalo zajímavě. Nakonec jsem se rozhodla ho vyzkoušet - ať vím, co umí. Zkusila jsem si různé druhy zpracování (teplý i studený foarmiran, mačkání, narovnávání a ,,vytahování"...), poskládala jsem kvítky barvené i v základní barvě hmoty, s umělými pestíky, brads nebo středy vytvořené nalepením kamínku či pomocí tečky barvy.
 Nakonec se musím přiznat, že mě nejvíc bavila spíše jednodušší (a rychlejší) varianta zahřátí pouze na pár vteřin horkovzdušnou pistolí a šup, šup poskládat dohromady s pestíky. Dokonce i ta bílá nenabarvená hrana tam má své kouzlo a místo.


Nebo o malinko střapatější varianta...


A když už jsem měla foarmiran v ruce, ještě jsem zaexperimentovala s barvením - olejové pastely a razítkovací barvy jsou klasika. Dobře se osvědčily i akvarelové voskové pastely. Zkusila jsem sáhnout po akrylkách a byla jsem zvědavá, jak si s tím hmota poradí...šlo to. Jen při zahřívání je třeba být ještě o něco ostražitější - smrštění je velmi rychlé. Vznikl zajímavý, jakoby sametový povrch...A nakonec jsem si nechala kvítka s použitím metalických voskových past od Pentartu - mají překrásný, lehce blýskavý nádech (na fotkách není příliš vidět, odlesky vypadají žlutě či bíle...prostě to budete muset sami vyzkoušet ;)...). Tyhle jsou ve finále z mého pohledu nejzajímavější.
Tedy shrnuto: já jistě nebudu ten typ, co bude okouzlovat realisticky snovými kvítky na něž si budete chtít sáhnout, abyste zjistili, jestli jsou či nejsou živé...ale na druhou stranu je fakt, že je to zajímavý materiál, co dost snese a je velmi tvárný. Rozhodně jsme se spolu nesetkali naposledy. ;)

A co vy, už máte zkušenost? Pochlubte se svým květinářstvím! :)

2 komentáře:

  1. Bezva tipy. Zkušenost ještě nemám, foarmiran teprve očekávám. A jsem na něj zvědava. Myslím, že také nejsem ten typ, co jeho květy budou jako ze záhonu. Ale to mi nějak nevadí.

    OdpovědětVymazat