neděle 21. července 2013

Potravinářská želatina a akrylové barvy v akci

Vítejte! Co nás dnes čeká? Tohle...


...a tohle


Vypadá to jako generální úklid domu a zaplevelené zahrady, ale nenechte se mýlit! ;) Je to příprava na kreativní techniku, o které mohu už teď s určitostí říct, že vás chytne a nepustí!
Připraveni? Dobrá, jdeme na to! :)

O co jde: jistě jste mnozí z vás už zaregistrovali při svých toulkách internetem tzv. "gelli plate" - tedy silný plát želatiny určený k tisku. Má různé rozměry - 12" x 14", 8" x 10" a 6" x 6". Využívá se k tisku technikou, kterou můžeme přirovnat k monoprintu - v základu jde o to, že vznikne jeden originální tisk, žádné další totožné kopie nejsou možné.
Protože si ale chceme tuto techniku dnes jen vyzkoušet, nebudeme si gelli plate objednávat složitě poštou, ale vyrobíme si jej doma - pravda, vlastnosti nebudou stoprocentně totožné s originálem, ale pro náš pokus to úplně postačí. Potřebovat budeme přesně to, co potřebujeme pro uvaření želatiny např. na ovocný koláč či dort: vodu, želatinu a nádobu, do níž želatinu nalijeme a dáme zchladnout. Obejdeme se naopak bez cukru a toho dobrého pečeného podkladu, na nějž obvykle želatinu lijeme. :) Budu vycházet z vlastní zkušenosti a rovnou vám poradím, že jsem použila klasickou dortovou želatinu v prášku, ale její množství jsem (pro jistotu) vynásobila čtyřmi. Jakmile dosáhla správné konzistence, nylila jsem ji ve zhruba 1,5 - 2centimetrové vrstvě na plech (potřebné množství zjistíte tak, že si před započetím práce nalijete na plech vodu do požadované výšky a přesně s tím objemem pak budete počítat při vaření. Pro vaši představu: na malý plech o rozměrech 17 x 26 cm jsem potřebovala 3/4 litru), vše jsem nechala chvíli vychladnout a pak dala ztuhnout do lednice. V téhle fázi máme připravenu základní pomůcku - želatinový plát.

Dál už to půjde ráz na ráz. Potřebovat budeme pracovní podložku - já jsem použila non stick craft sheet, ale klasický igelitový ubrus úplně stačí. Jde jen o to, abyste položili želatinu po vyndání z plechu (nebojte se, vydrží!) na nesavý podklad.
Dál si připravíme akrylové barvy (používám různé značky bez rozdílu a neměla jsem problém), váleček, papíry na tisk (rozměrově o něco málo větší než je želatinová deska) - vyzkoušela jsem různé od klasické bílé čtvrtky přes SC papíry různých gramáží až po lesklý grafický papír, akvarelovou čtvrtku či hedvábný papír a při správném zacházení funguje vše. Jde jen o to nenechávat méně klížený papír (s menším podílem "lepidla" v papírovině, tedy hlavně obyčejnou čtvrtku či hedvábný papír) delší dobu na plátu - mohl by se přílepit. To ale nejspíš nehrozí, protože budete velice zvědaví na výsledek a budete jistě zvedat papíry včas! :) Dál se budou hodit vlhčené ubrousky nebo hadřík a voda (osobně nejraději používám velkou misku s vodou, uplatnění vysvětlím později) a - konečně je tu souvislost s prvními dvěma fotografiemi - cokoliv, co vytvoří na plátu vzor.
Základem téhle techniky je totiž jednoduchý postup, při němž naneseme na želatinový plát malé množství akrylové barvy, válečkem je rozprostřeme rovnoměrně po celé ploše, vytvoříme vzor a následně vytvoříme otisk tak, že list papíru přiložíme na plát, pečlivě přejedeme dlaněmi a papír zvedneme opatrně (za růžek) nahoru. Vzor se obvykle vytváří pomůckami přímo na plát - zlehka můžeme kreslit kulatým koncem násadky štětce, můžeme přes plát přejet hřebenem, můžeme přiložit masku, ale můžeme v tomto duchu využít obrovské množství věcí, které máme doma: různé průměry koleček získáme pomocí kelímků, víček,  roliček od papírových kychyňských utěrek... S úspěchem můžeme využít bublinkovou fólii, síťky všech vzorů (od sáčků na cibuli přes hrubé jutové stuhy až po nevzhledná umělohmotná "krajková" prostírání), překrásný vzor šestihranu vytvoříme pomocí krabičky od Lentilek (obsah dejte dětem, budou z téhle techniky nadšené! :)...) a jsem si jistá, že doma najdete spoustu dalších užitečných pomůcek.
Pokud se projdete po zahradě nebo přilehlém parku, i to je bezedná studnice užitečného materiálu! Různě tvarované listy, trávy, šlahouny a stébla jsou výbornou dočasnou maskou pro tuhle techniku jako stvořenou. (Jen malá rada: všeobecně platí, že čím "vyšší" maska, tím horší tisk. Zapomeňte tedy na silné větvičky či stvoly a sáhněte po plochých listech a jemných stéblech.)
A pokud by vám tohle všechno bylo ještě málo a nutně byste potřebovali určitý vzor, který právě nemáte k dispozici, poradím vám ještě jednu věc: jistě, je možné pátrat v obchodech a e-shopech a objednávat a dlouho čekat, než konkrétní maska bude k dispozici...nebo můžete sáhnout po kousku acetátu (či podobné umělohmotné fólie, napadají mě např. průhledné kancelářské desky, doporučit ale mohu mnou s úspěchem používané nepotřebné obaly od vyřezávacích šablon ;)...) a sami si šablonu vystřihnout! Dobrá, nejspíš nedokážeme vyrobit jemné a přesné šablony s precizními nápisy...ale jednoduchý vzor není problém a v téhle technice se právě takový výborně uplatní! Nabízím pár vzorků šablon, které už chvíli používám (Omluvte jejich "ošuntělost", akrylová barva schne rychle. Funkci šablony to ale ani v nejmenším neovlivní). Byly vyrobeny během pár minut bez jakéhokoliv rozměřování a rozkreslování - prostě jsem vzala nůžky do ruky a stříhala.





(A už teď mohu prozradit, že právě zkouším další druh DIY masek - připadám si trochu jako v testovacím studiu. :D Slibuji, že jakmile s nimi budu mít více zkušeností, ráda se s vámi o ně podělím.)
Jako masky můžete využít i nepřeberné množství výseků nebo prostě ručně vystřižených tvarů - doporučuji spíše papír menší gramáže.

A konečně můžeme tisknout! Postup můžeme shrnout do několika málo kroků:
1. Na plát naneste malé množství barvy a rozválejte válečkem.
(Váleček očistěte na vedle položených novinách, ať vám na něm přebytečná barva nezaschne.)
2. Přiložte masku.
3. Sejměte přiložením papíru první tisk - papír položte opatrně na plát s maskou a několikrát přejeďte v různých směrech dlaněmi. Za jeden roh jej zvedněte (v rychlosti se pokochejte výsledkem :) ) a dejte vedle sušit.
4. Za růžek zvedněte masku - můžete odložit (v tom případě doporučuji ponořit ji do již zmiňované misky s vodou, aby na ní nezaschla barva), ale byla by škoda nevyužít barvy, jež na ní ulpěla - otiskněte ji tedy na jeden z připravených papírů. (Máte tedy již dva navzájem odlišné tisky - pozitiv a negativ.) Podobným způsobem použijte vše, co vytváří vzor - hřeben, víčka, kelímky...
5. Vezměte do ruky další papír a přitiskněte na plát - tento tisk je nejzajímavější, protože se na něm vyskytují různé valéry téže barvy - intenzivnější v místech, která byla krytá maskou a jemnější tam, odkud jsme barvu sejmuli prvním papírem.
6. V tuto chvíli umyjte opatrně celý plát vlhčeným ubrouskem nebo vlhkým hadříkem a můžete celý postup znovu opakovat. :)
7. Po skončení celé práce očištěný plát uložte (na pevné podložce, ideálně ve formě, v níž tuhl) do lednice. Podle mých zkušeností vydrží použitelný cca 14 dnů. 

Poznámky:
- zmínka o určitém spěchu je na místě - akrylové barvy v tenké vrstvě poměrně rychle zasychají.
- nemusíte vůbec skončit u jediného tisku na jednom papíře - naopak: je zajímavé a zábavné vrstvit jednotlivé barvy a vzory na sebe a s napětím odhadovat, jaký bude výsledný efekt!
- rozhodně se vyplatí experimentovat a před samotným tiskem nepřiložit jen jednu, ale postupně třeba dvě šablony
- takto vzniklé tisky jsou zajímavé samy o sobě, ale vy je můžete dál povýšit na podkladové papíry pro svůj journal, stránku do alba, jedinečný základ přání či visačky...
- tato technika nepatří, pravda, k těm nejčistším, ale pro odpůrce "špinavých" technik bych ráda uvedla jako podpůrný argument fakt, že je to opravdu úžasná hra s barvami a vzory! ;)

No, dost už řečí! :) Nakonec přidávám pár pracovních fotografií tisků - fotila jsem vždy dvojici, bílý pruh uprostřed odděluje dva papíry. Jedná se pouze o ilustraci různých možností struktur a berevných kombinací.

...přeslička a kapradí...


...bublinková fólie a pelyněk...


...hřeben a neznámý plevel :) ...


...dub americký...


zbytek z jakési dětské hry a kontryhelové květenství...


...listy bambusu a krabička od Lentilek...


Tohle je jen zlomek z možností, které každá domácnost skýtá. Jsem si jistá, že každý z vás vymyslí spoustu dalších nápadů, jak touto technikou pracovat. Určitě vznikne iněkolik tisků, s nimiž nebudete spokojeni - vždycky je ale můžete přetisknout něčím jiným. Právě metoda pokusu a omylu je přece to správné vzrůšo! ;)
Zkuste kromě želé na rybízový koláč uvařit i trochu hustší želatiny vhodné pro tisk a až si vaši milí budou pochutnávat a pochvalně mručet u sladkého zákusku, zahrajte si na průzkumníky ve světě barev a vzorů a pohrajte si s tiskem z želatinové desky.

Podařilo se mi do téhle hry "namočit" i Lenku (ani se moc nebránila ;)...) - určitě tedy mrkněte k ní na blog, jak se ona poprala s želatinou a akrylkami.

Budu se těšit na vaše postřehy, nápady a projekty! ;)

4 komentáře:

 1. ...jak jsem psala Lence: jste ženy činu :-)...však víš: v hlavě to je zmáklé, ale realizace pokulhává :-)...líbí se mi, jak jsi to celé systematicky sepsala, podle takových návodů se tvoří jedna radost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky. :) Chytila jsem příležitost za pačesy - kdo ví, kdy zas bude chvilka volna na "hraní", musím toho využít. ;)

   Smazat
  2. Podle tohoto návodu bude radost zítra tvořit. Děkuji

   Smazat
 2. A nezapomeň se pochlubit - jsme zvědavky zvědavé! ;)

  OdpovědětSmazat